Berre Kimya 6 Yıldır Yerli Biyoteknolojik Ürünler İçin Çalisiyor

 1. Firmanızı bizlere kısaca anlatır mısınız? Firmanın yurt içi ve yurt dışına ilişkin bizlerle paylaşabileceğiniz istatistiki verileri nelerdir? (İhracat miktarı, cirosu, ihracat yapılan ülkeler ve ağırlıklı ürünler)

  BERRE KİMYA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. 2010 yılı içerisinde GÜMÜŞ ŞİRKETLER GRUBU bünyesinde kurulmuş bir firmadır. Gümüş Grup, profesyonel ekibi ile dünya standartlarındaki ürün çeşitlerini modern tesislerinde, çevre ve insan sağlığını ön planda tutarak üretmeyi, kalite yönetim sistemini sürekli geliştirmeyi ve satış sonrası hizmet devamlılığı ile azami müşteri memnuniyeti devamlılığını sağlamayı amaç edinmiştir.
  Bu doğrultuda bünyesinde kurduğu Berre Kimya, kozmetik ve temizlik ürünleri üretmedir. Yıllık 20.000 ton üretim kapasitesine sahip olan fabrika; 10.000 m² açık, 6.000 m² kapalı alan üzerine kuruludur.
  Berre Kimya, kendi markası ile ürettiği kozmetik ve temizlik ürünlerini başta Almanya, Hollanda, Belçika, Danimarka, Fransa gibi AB ülkeleri olmak üzere yaklaşık 25 ülkeye ihraç etmektedir.

 2. 2019 yılı hedefleriniz nelerdir? 2019’un ilk çeyreğini nasıl değerlendirirsiniz?

  Ülkemizin içinde bulunduğu mevcut konjonktürel durumu dikkate aldığımızda 2019 yılı için beklentimiz istikrarlı gidişatımızı sürdürmek ve şartlar el verdiğince büyümeye çalışmaya devam etmektir.

 3. 2018’i ve 2019’un ilk çeyreğini sektörünüz açısından değerlendirir misiniz? 2019 yılı beklentileriniz ve var ise sektörel anlamda yapılması gerekenler ve önerileriniz nelerdir?

  Kimya sektörü; hammadde ve ekipman olarak girdilerinin büyük çoğunluğunda maalesef ki dışa bağımlı olan bir sektör olma gerçeğine sahiptir.
  Hal böyle olunca bu sektörün oyuncuları olarak biz de 2018 yılında yaşadığımız döviz dalgalanmalarından ciddi anlamda olumsuz etkilendik. Bu ve diğer sosyo-ekonomik nedenlerden dolayı 2018 hedeflerimizi gerçekleştiremedik.
  Tüm bunlara rağmen 2019 ve sonrasının sektörümüz ve ülkemiz için daha iyi olacağına ümidimizi korumakta ve işimize yatırım yaparak büyümeye devam etmeye çalışmaktayız.
  Kimya sanayi denildiğinde sadece kimyasal ve hammaddeyi anlamak yerine, makine ve ileri teknolojiyi de anlamak gerekiyor ki çoğu zaman kimyasal bir proseste ekipman ile hammadde eşdeğer öneme sahip girdilerdir.
  Bu nedenle ülkemizde kimya sanayinin ilerleyebilmesi için makine sanayi ile entegre olarak desteklenmesi ve kalkınmaya çalıştırılması gereken öncelikli sektörler olduğuna inanıyoruz.
  Bu kalkınma için ülke olarak yetişmiş insan gücüne sahip olduğumuzu düşünüyor ancak bu kaynağın doğru ve yerinde destekler ile devlet tarafından yönlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz.
  Kasım 2016’da bağımsız bir araştırma şirketi tarafından satış danışmanları arasında yapılan pazar araştırma sonuçlarına göre BioBellinda, network sisteminde faaliyet gösteren kadınların en çok tercih ettiği marka olmuştur.
  Tercih nedenleri incelendiğinde Üyelerin Biobellinda ürünlerini kaliteli, güvenilir ve yerli bir marka olmasından dolayı tercih ettikleri belirlenmiştir.
  Berre Kimya profesyonel ekibi ile dünya standartlarındaki ürün çeşitlerini modern tesislerinde, çevre ve insan sağlığını ön planda tutarak üretmeyi, kalite yönetim sistemini sürekli geliştirmeyi, yerli üretim ile ülkemizin cari açığını kapatmaya destek olmayı ve dışa bağımlılığımızı azaltmayı kendisine vizyon edinmiştir.
  Bu doğrultuda öz sermayesi ile kurulmuş farklı üretim tesislerinde gıda, karavan, kozmetik-temizlik ürünleri, enzim ve misel üretimi gibi farklı sektörlerde faaliyetlerine başarı ile devam etmektedir.
  Berre Kimya olarak ülkemizdeki cari açığı kapatmada en önemli ihtiyaçlardan birinin, yüksek teknolojiye sahip ürün üretme kabiliyeti olduğuna inancımız gereği ülkemizin yerli ve kaliteli biyoteknolojik ürün eksiğini gidermek üzere 2013 yılında yola çıktık.
  Bu anlamda Kosgeb ve Tübitak gibi devlet kuruluşları ile birlikte, yüksek teknolojiye sahip ürün üretebilmeye yönelik Ar-Ge Projeleri geliştirdik.
  Tüm bu Ar-Ge faaliyetleri eğitim seviyesi lisans ve lisans üstü uzman personeller ile gerçekleşmektedir.
  Ar-Ge’si Kosgeb ve Tübitak tarafından desteklenerek başarı ile tamamlanmış biyoteknolojik enzim üretimi ile birlikte bünyemizde mikrobiyoloji ve fermentasyon laboratuarlarımız kurularak son model teknolojik cihazlar ile donatılmıştır.
  Bu teknik altyapı ve 5 yılı aşkın Ar-Ge çalışmaları sonunda doğal kaynaklı GDO içermeyen yerli saf kültürler üretilmiştir. Ülkemizin üretim koşullarına en uygun, yüksek saflıkta, dayanıklı ve üstün kalitedeki mantar miseli üretimimiz hız kesmeden devam etmektedir.

 4. SEVESO III direktifinin mevzuatımıza uyumlaştırılmasının ülkemizde büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması yönünde büyük faydalar sağlayacağına inanılıyor. SEVESO konusunda ve Türkiye’deki uygulamaları konusunda neler söylemek istersiniz?

  Seveso’nun ve ilgili diğer mevzuatın gerekliliği ve hakkıyla uygulanabildiğinde sağlayacağı faydalar tartışmasızdır diye düşünüyorum.
  Ancak, burada özellikle değinmek istediğimiz bir gerçek var ki; AB’den direkt entegre edilen tüm mevzuatlarda yaşadığımız ortak problemlerin bu direktif içinde geçerli olduğunu gözlemliyoruz.
  Bu noktada çözüm önerimiz; Türkiye’de sanayinin durumu ve ilgili diğer tüm koşulların bir potada eritilerek değerlendirdiği, bize uygun ve uygulama alanında daha pratik, etkin çözümler ile kendi durumumuza has mevzuatlarımızı oluşturmamız gerekmektedir.

 5. SEVESO ile paralel kimya sektörü ve çevre konuları ülkemiz açısından ve özellikle Kocaeli açısından büyük önem taşıyor. Sizlerin firma olarak çevre konusundaki hassasiyetleriniz ve bu konudaki faaliyetleriniz nelerdir?

  İnsanlık olarak yaşayabilecek başka bir dünyamız yok. Bu gerçeğin bilincinde olan bir kurum olarak işletmelerimizin tüm süreçlerinde çalışanlarımızdan müşterilerimize kadar zincirin tüm halkalarında bu bilincin yaygınlaşması için elimizden geleni yapıyoruz.
  İşletmemiz ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Kalite belgesine sahip olup, hammadde girişinden ürün çıkışına kadar oluşan atıklarımızın tamamen kontrol edildiği bir çalışma sistemimiz vardır.
  Tüm bu aşamalarda ilgili çevre mevzuatının tüm şartlarını yerine getirebilmek amacı ile profesyonel, lisanslı çevre danışmanlık firmaları ile birlikte çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

 6. Ürünleriniz hakkında kısa bilgi verir misiniz? Üretimleriniz ve var ise yapılan Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz? Firmanızın Ar-Ge ve inovasyona bakışını nasıl açıklayabilirsiniz?

  Kısaca ürün çeşitlerimizden bahsedecek olursak

  1. Cilt Bakım Ürünleri
  2. Kişisel Temizlik ve Bakım Ürünleri
  3. Ev ve Genel Temizlik Ürünleri
  4. Helal Sertifikalı Ağız Bakım Ürünleri
  5. Kolonya ve Parfümler

  Burada özellikle belirtmek istediğim, 2016 yılında satışa çıkan ve yine Türkiye'de bir ilk olan dermatolojik olarak test edilmiş Amonyaksız Kalıcı Krem Saç Boyalarımız başta olmak üzere 150’den fazla ürün çeşidimiz bulunmaktadır.
  Ayrıca Diş macunlarımız Türkiye’de TSE’den İlk Helal Kozmetik Belgesi almaya hak kazanmış kozmetik ürün olma başarısını 2019 yılı itibariyle de sürdürmektedir.
  Tüm bu ürünlerimizi kendi markamız olan Biobellinda markası ile Network Marketing sistemi üzerinden tüketicilerimizle buluşturuyoruz.