Araştırma ve Geliştirme

Kaliteli bir misel üretebilmek için özenle seçilmiş saf kültürlere sahip olmak önceliklidir. Suş seçimi sırasında; suşun doğal kaynaklardan elde edilmiş olması, genetiği ile oynanmamış olması, güçlü ve saf bir ırk olması, yetiştirileceği coğrafya ve iklime uygun olması, meyve kalitesi ve verimi öncelikli özellikleridir.

Tüm bu özelliklere sahip suşları temin edebilmek, kalite kontrol testlerini sonrasında saha testlerini yapabilmek çok ciddi bir bilimsel araştırma ve uygulama altyapısı gerektirir.

Fimycel tesislerinde ve uydu çiftliklerimizde, yetiştirme deneyleri ve denemeler düzenli olarak yapılmaktadır. Bu denemeler kalite güvence programımızı tamamlamanın son adımıdır. Tüm bu denemeler, kaliteli mantar üretecek olan miselleri değerlendirmemize ve bu kaliteyi sürekli hale getirmemizi sağlar.

Tüm testleri başarı ile tamamlamış suşların çok uzun yıllar boyunca genetik özellikleri değişmeden saklayabilmek ise ayrı bir bilim ve teknik altyapı gerektirir.

Fimycel tarafından piyasaya sunulan misellerimize ait tüm suşlar, -80 derecenin altında yüzyıllarca saflığını kaybetmeden korunacak şekilde kültür koleksiyonumuzda saklanmaktadırlar.

Kültür koleksiyonumuzun etkinliği ve işlevselliği, konusunda uzman mikrobiyologlar tarafından düzenli olarak kontrol edilmektedir.

Fimycel, sektördeki en hassas ve en sıkı kalite kontrol programlarından birini geliştirmiştir.

Yüksek eğitimli personelimiz, kaliteli misel üretiminde yüksek standartlarımızı korumayı ilke edinmiştir. Üretim sürecimizin her adımı izlenir ve tutarlılık sağlamak için veriler düzenli olarak standart parametrelerle karşılaştırılır.

Fimycel’de uygulamalı araştırma ve geliştirme faaliyetleri, kaliteyi arttırmamızı ve müşterilerimiz için yeni ürünler geliştirmemizi sağlayan hiç bitmeyen bir süreçtir.

Bilimsel çalışmalarımız sürekli yeni, doğal ve performansı yüksek suşların araştırılması, ıslah edilmesi, saha testlerinin yapılması ve verimli türlerin koleksiyona alınması döngüsü şeklinde devam etmektedir.

Fimycel genetik alanındaki en ileri teknolojilerden faydalanabilmek için global Ar-Ge şirketleri ve Üniversiteler ile işbirliği içinde çalışmaktadır. Yeni teknolojiler kullanarak, mevcut mantar suşlarının istenen özelliklerini korurken, yeni mantar çeşitleri geliştirmeye ve korumaya kendisini adamış azimli bir ekibiz.

Misellerimizin sunduğu üstünlükler
  • Doğal kaynaklı
  • GDO içermeyen
  • Bölge şartlarına uygun
  • Yüksek saflıkta
  • Kaliteli ve dayanıklı mantar veren
  • LMC Teknolojisi ile hızlı sarım ve yüksek verim

Fimycel ürünleri; sadece geleneksel yetiştirme yöntemleri kullanılarak geliştirilmiş ve doğal kaynaklardan elde edilen mantarlardan türetilmiştir. Genetik olarak değiştirilmiş organizmalar kullanılmamış ayrıca miseller in DNA larına dışarıdan hiçbir müdahale yapılmamıştır.

Doğal kaynaklı GDO suz egzotik mantar suşlarında taşıyıcı tahıl olarak sert kabuğu ile uzun süre dayanıklılığı ve küçük taneleri ile yayılım alanının çok olması gibi bir çok avantaja sahip olan darı tercih edilmiştir.

Misellerimizin üretiminde sıvı ana kültür kullanımı ile her parti misel üretimi zengin kültür koleksiyonumuzda bulunan saf suştan başlar ve F0 özellik gösterdiğinden sarım hızı ve yetiştirmede maksimum verim elde edilmektedir.

Fimycel ürünlerinin tamamı saha kontrol testleri ile test edilmiştir. Bu test programı bize özel geliştirilmiş olup benzersiz bir programdır.

Bu program sayesinde piyasaya sürülmeden önce tüm suşlarımız yüksek metrekarelere sahip ticari mantar çiftliklerinde, gerçek yetiştirme ortamlarında test edilir. Bu tekrarlı testlerin sonucunda en yüksek performansa sahip türlerin piyasaya sunulması sağlanır.

Sizden önce, sizin için başka çiftliklerde tekrarlı testleri tamamlanmış misellerimizi iç huzuru ile kullanımınıza hazırlarız.