Her parti de yüksek saflıkta ve güçlü Sıvı Ana Kültür (Liquid Mother Culture - LMC) teknolojisi* kullanımı

Fimycel ürünlerinde kullanılan ana kültür; her partide stok kültür koleksiyonundan uyandırılarak, sıvı halde, bilgisayar otomasyonlu, tam steril, son teknoloji ile donatılmış fermentörlerde el değmeden ve tüm aşamaları dikkatle kontrol edilerek üretilmektedir.

Sahip olduğumuz biyolojik enzim üretim tecrübesi ve alt yapısı ile bu süreç bizim üretim teknolojimizin doğal bir parçasıdır.

Tüm biyolojik ve kimyasal parametrelerin bilgisayar kontrollü olarak gerçekleştiği fermentörlerden elde edilen sıvı ana kültür, kaynağı olan mantarın tüm özelliklerini ilk dereceden taşıyan en saf, kuvvetli ve konsantre haline sahiptir.

Klasik katı ana kültür üretiminde ise; test tüpündeki suş manuel olarak bir aşama büyütülür ve ana kültür elde edilir, ana kültürün bir aşama daha çoğaltılması ile de misel çeşitleri elde edilirken bu katı geçiş aşamalarında misel in saflığını kontrol altında tutmak oldukça zordur.

Bu aşamalarda oluşacak olan ufak bir kirlenme, misel komposta geçirildiğinde verim düşüşlerine, çirkin meyvelerin oluşumuna ve küflenmelere sebep olabilmektedir.

Misellerimizin üretiminde Sıvı Ana Kültür kullanımı sayesinde her parti ürünümüz kültür koleksiyonundan taze çıkartılmış, F0 özelliğine sahip saf, genç, dirençli ve konsantre haldeki kültür ile aşılanmaktadır.

Sahip olduğumuz bu LMC* teknolojisi sayesinde misellerimiz her partide standart kalitede ürün elde etmenizi sağlayacak şekilde üretilmektedirler.

NEDEN FİMYCEL ?